Testosteron, estrogen a progesteron: Jak ovlivňují hubnutí a růst svalů?

20.02.2024

Nedaří se vám hubnout či budovat svaly podle vašich představ? A napadlo vás přitom, jestli za tím náhodou nestojí hormony? Možná jste se už totiž někde dočetli, že nedostatečné hladiny testosteronu, estrogenu či progesteronu mohou komplikovat cestu za vysněnou postavou. Pohlavní hormony jsou totiž klíčovými hráči mnoha důležitých procesů v našem těle. Jak se na ně tedy dívá věda, k čemu je naše tělo potřebuje a jakou roli hrají v hubnutí či růstu svalů?

Co jsou hormony?

Hormony jsou látky, které hrají v těle roli jakýchsi poslíčků, kteří přenášejí zprávy mezi orgány. Zajišťují tak souhru jednotlivých částí těla a jeho hladké fungování. Vznikají na více místech v organismu, v tzv. endokrinních žlázách. Jedná se například o hypothalamus v mozku, slinivku břišní, nadledvinky, štítnou žlázu nebo pohlavní orgány.

Například takový hormon adrenalin se uvolňuje z nadledvinek jako odpověď na akutní stresové situace. Po vyplavení do krve nařídí srdci pracovat rychleji a pumpovat více kyslíku do mozku a svalů. Díky tomu může naše tělo rychleji reagovat například na nebezpečnou situaci. Dokážeme tak efektivněji přemýšlet a zároveň v případě potřeby ujít nebo se bránit. Kromě adrenalinu máme v těle mnoho dalších hormonů, které jsou nezbytné k tomu, aby organizmus fungoval správně.

Co jsou pohlavní hormony?

Pohlavní hormony jsou zodpovědné za vývoj mužských a ženských pohlavních orgánů, jakož i znaků typických pro ženské a mužské tělo.

  • Ženské pohlavní hormony se tvoří zejména ve vaječnících a řídí například menstruační cyklus nebo těhotenství.
  • Mužské pohlavní hormony naopak vznikají hlavně ve varlatech a jsou zodpovědné například za tvorbu spermií.

Hlavní mužský pohlavní hormon je testosteron, zatímco u žen hrají nejdůležitější roli estrogen a progesteron. Zajímavé je, že i ženy mají testosteron a muži naopak estrogen, ale jedná se o daleko nižší koncentrace. Tyto pohlavní hormony jsou významné v reprodukčních funkcích, ale zároveň působí i na srdečně-cévní zdraví, imunitu či například kosti. Rovněž se jejich vliv ukazuje iv palčivých otázkách, jako růst svalů a hubnutí.

Fitness
Fitness

Co je testosteron?

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který patří mezi tzv. androgeny. Vzniká hlavně v Leydigových buňkách ve varlatech, ale částečně ho vyrábějí i nadledvinky. Právě ony, stejně jako vaječníky, tvoří tento hormon i v ženském těle. Jedná se však o výrazně nižší množství než u mužů.

Jaké má testosteron funkce v těle?

Právě tento hormon stojí za vývojem mužských pohlavních orgánů. Rovněž je zodpovědný za všechny typické znaky mužského těla.

  • Je důležitý pro vývoj varlat a prostaty.
  • Podporuje tvorbu spermií, a tak je nezbytný pro mužskou plodnost.
  • Je zodpovědný za vyšší podíl svalové a nižší podíl tukové hmoty, jakož i typické rozmístění tělesného tuku.
  • Zvyšuje sílu a podporuje sportovní výkon.
  • Podporuje libido.
  • Stojí také za hlubším hlasem či typickým mužským ochlupením.
  • Pomáhá udržovat kostní hustotu.
  • Ovlivňuje náladu a kognitivní funkce.

Jak se projevuje nízká hladina testosteronu?

Hladina testosteronu přirozeně klesá věkem. Začíná se snižovat přibližně od 35. - 40. roku života, přičemž pravděpodobnější je nástup blíže ke čtyřicítce. Postupně klesá rychlostí zhruba 0,4 – 2 % za rok. U starších mužů si tak můžeme například všimnout, že v porovnání s mládí je pro ně obtížnější budovat svalovou hmotu. Nižší hladina testosteronu v těle však může souviset také s různými zdravotními problémy.

Jaké jsou její další projevy?

  • erektilní dysfunkce
  • nízké libido
  • ztráta vlasů
  • zhoršené zdraví kostí
  • náladovost
  • snížení svalové hmoty a zvýšení tukové hmoty

Jak zvýšit hladinu testosteronu?

Chcete zoptimalizovat svoji hladinu testosteronu a čerpat tak benefity, které správná hladina tohoto hormonu nabízí? V tom případě vás zřejmě neminou změny ve vašem životním stylu. Soustřeďte se na správné spánkové návyky, pohyb, a to zejména ve formě silového tréninku, a práci se stresem. Nezapomínejte také na správně sestavený jídelníček s obsahem všech důležitých živin. Dnes už totiž víme, že mnohé mikroživiny, jako například zinek nebo vitamín D, jsou důležité pro normální tvorbu testosteronu. V rozumné míře si dopřejte také potraviny s obsahem živočišného tuku. Mají v sobě totiž cholesterol, ze kterého se testosteron tvoří.

Rovněž můžete sáhnout i po některém z doplňků výživy, které se používají s cílem podpořit vlastní tvorbu testosteronu. Jedná se například o známý tribulus terrestris, saw-palmetto, fenugreek, ashwagandhu či například DAA.

V krajních případech, je-li nedostatek testosteronu v těle výrazný zda je jeho příčinou nějaké onemocnění, je na místě návštěva lékaře. Ten může předepsat substituční hormonální terapii. Testosteron je tak do těla doplňován zvenčí například ve formě tablet.

Fitness
Fitness

Jaký vliv má testosteron na růst svalů?

Jak jsme si již řekli, právě testosteron je ten hormon, který je u mužů zodpovědný za jejich přirozeně vyšší podíl svalů v porovnání se ženami. Umožňuje totiž nejen budovat více svalové hmoty, ale svaly také díky němu rostou snadněji a rychleji. Jedná se tak o nejdůležitější hormon pro růst svalů.

Testosteron patří mezi tzv. testosteron. anabolické hormony, což znamená, že podporuje tvorbu nových tkání v těle, včetně svalové hmoty. Zvětšuje míru proteosyntézy (tvorbu svalových bílkovin) a zároveň se podílí na zvětšování svalových vláken. Dokonce je známo, že pomáhá s tvorbou červených krvinek. Ty v těle přenášejí kyslík a tak je jejich správná hladina důležitá pro dostatečné okysličení a výkon svalů.

Pokud tedy pravidelně cvičíte a snažíte se nabrat svaly či zesílit, zdravá hladina testosteronu je pro vás důležitá. Pomůže vám ji udržet kvalitní a pestrá strava, přičemž si můžete vzít na pomoc i některý ze zmíněných suplementů.

Fitness
Fitness

Jakou roli hraje testosteron při hubnutí?

O vlivu testosteronu na růst svalů se mluví poměrně často, ale přemýšleli jste už někdy nad tím, jestli by vám také mohl pomoci zhubnout? Podle výzkumů se zdá, že iv tomto případě je užitečný. Ukazuje se totiž, že nadváha nebo obezita jsou běžně spojeny se sníženou hladinou testosteronu. Například ve studii, která sledovala 2100 obézních mužů se ukázalo, že až 52 % z nich mělo jeho hladiny pod optimálním rozmezím. Z tohoto výzkumu přitom také vyplynulo, že zvýšení jeho hladiny pomohlo s hubnutím.

Studie nám tak naznačují, že optimální hladina testosteronu je důležitá pro funkční mužský metabolismus a zdravou tělesnou hmotnost. Chcete-li tedy zhubnout, je užitečné zaměřit se na faktory životního stylu, které mohou pomoci hladinu testosteronu optimalizovat. Jde tak o zmiňovanou úpravu jídelníčku, pohybový režim či některé doplňky výživy, které cílí na podporu tvorby testosteronu.

Když se vám podaří dosáhnout optimální hmotnosti, bude pro vás zároveň snazší správnou hladinu tohoto hormonu udržet. Tuková hmota je totiž hormonálně aktivní a její nadměrné množství může vést k přeměně testosteronu na estrogen. Zdravá tělesná hmotnost tak tyto procesy omezuje.

Co je estrogen?

Estrogeny jsou skupinou ženských pohlavních hormonů. Hlavní roli hraje estradiol a svým působením přispívají i další dvě formy estron a estriol. Tyto hormony jsou tvořeny zejména ve vaječnících, ale část z nich vzniká také v placentě, nadledvinkách či žlutém tělísku.

Jaké má estrogen funkce v těle?

Estrogeny jsou nezbytné pro vývoj ženských pohlavních orgánů a prsů. Zároveň jsou však důležité také pro celkové ženské zdraví a správnou funkci organismu.

  • Tento hormon podporuje růst dělohy, vaječníků, vagíny a dalších pohlavních orgánů.
  • Reguluje menstruační cyklus. Podporuje růst děložní sliznice (endometria) v první polovině cyklu a zároveň pomáhá spustit ovulaci.
  • Podílí se na vývoji a funkci prsů a mléčných žláz.
  • Podporuje zdraví kostí.
  • Pomáhá snižovat hladinu LDL (špatného) cholesterolu a naopak zvyšovat množství HDL (dobrého) cholesterolu.
  • Celkově pomáhá udržovat dobrý stav kardiovaskulárního zdraví.
  • Určuje rozmístění tělesného tuku, čehož výsledkem je pro ženy typické ukládání tuku ve spodní části těla.
Fitness
Fitness

Jak se projevuje nízká hladina estrogenu?

Ke snížení hladiny estrogenu dochází přirozeně v období menopauzy. Právě s tím souvisí typické návaly horka či častější únava. Nedostatek estrogenu však může být také následkem různých onemocnění. Rovněž se objevuje iu žen, které se potýkají s tzv. ženskou atletickou triádou. Ta je typická nízkou energetickou dostupností, sníženou kostní hustotou a amenoreou (vynechávání menstruace). Deficit estrogenu o sobě může dát vědět následujícími projevy.

  • nepravidelný menstruační cyklus nebo amenorea (vynechávání menstruace)
  • náladovost
  • depresivní a úzkostné stavy
  • návaly horka
  • zhoršení hustoty kostí a vyšší riziko osteoporózy
  • únava
  • vypadávání vlasů
  • vyšší riziko infekce močového měchýře

Snížená hladina estrogenu je běžnou součástí menstruačního cyklu. Každý měsíc množství tohoto hormonu přirozeně klesá, aby se po pár dnech mohla vrátit k normálním hodnotám. Děje se tak na konci luteální fáze před nástupem menstruace a zůstává nízká i v jejím průběhu. Toto období sice doprovázejí symptomy nedostatku estrogenu, ale jde o přirozený ženský cyklus. Problém nastává tehdy, když je deficit estrogenu dlouhodobý.

Snížená hladina estrogenu
Snížená hladina estrogenu

Jak zvýšit hladinu estrogenu?

Pro zdravou hladinu estrogenu je důležitá výživa s dostatkem energie a všech důležitých živin. Můžeme to vidět iv případě zmiňované ženské atletické triády, kdy ženy, typicky sportovkyně, mají nedostatečný kalorický příjem a naopak nadměrný výdej. Změny v jídelníčku a trénincích však mohou vést ke zlepšení, včetně úpravy hladiny estrogenu a menstruačního cyklu. Ženy by tak dostatečný příjem kalorií a živin neměly zanedbávat.

Jaký vliv má estrogen na růst svalů?

Stejně jako testosteron u mužů, je u žen estrogen tím pohlavním hormonem, který hraje nejdůležitější roli v budování svalů. V praxi na to poukazuje i zmíněná menopauza, se kterou jde typicky ruku v ruce i úbytek svalové hmoty. Svaly žen po menopauze reagují méně na podněty, které mohou vést k růstu svalů, jako například silový trénink. Zároveň se zdá, že při nízké hladině estrogenu se více svalových bílkovin rozkládá, než tvoří. Ve výzkumech se tak ukazuje, že optimální množství estrogenu může sloužit jako prevence před úbytkem svalů. Samozřejmě i ženy po menopauze mohou silově cvičit a přitom budovat svaly. Půjde jim to však o něco těžší než v mládí.

Rozdíly v ochotě ženského těla budovat svaly se ukazují také pravidelně v průběhu měsíce. Ve studiích je patrná lepší odpověď na trénink v první polovině cyklu (folikulární fáze) po menstruaci a zároveň před nástupem ovulace, kdy jsou hladiny estrogenu nejvyšší.

Chcete-li vybudovat svalovou hmotu, krátké okno v průběhu měsíce, kdy svaly rostou nejsnáze, můžete určitě využít ke zvýšení tréninkové zátěže. Důležitější je ovšem vytrvalost v průběhu celého měsíce. Přitom nezapomínejte na dostatečný příjem kalorií a živin, abyste úspěšně předcházeli hormonální nerovnováze a udržovali tu správnou hladinu estrogenu.

Fitness
Fitness

Jakou roli hraje estrogen při hubnutí?

Zdravé hladiny estrogenu jsou důležitou součástí ženského zdraví. Přirozeně tak předpokládáme, že mají vliv také na metabolismus a tělesnou hmotnost. A potvrzují to i studie, ve kterých se ukazuje, že normální hladina tohoto hormonu je spojena s rychlejším metabolismem a optimální tělesnou hmotností.

Naopak nadváha a vyšší podíl tělesného tuku je ve vědeckých pracích dáván do souvislosti s nedostatkem estrogenu. Typicky to můžeme znovu vidět u žen po menopauze, které mají nízkou hladinu estrogenu.

Optimální množství tohoto pohlavního hormonu tak může nejen pomoci udržovat zdravou hmotnost, ale také usnadnit hubnutí. Existuje hned několik způsobů, jakými působí na podíl tělesného tuku.

  • Pomáhá udržovat normální rychlost metabolismu.
  • Ovlivňuje chuť k jídlu. Nedostatek estrogenu se projevuje zvýšeným apetitem. Ženy to mohou vnímat například každý měsíc na konci luteální fáze, tedy před začátkem menstruace. Tehdy je totiž hladina estrogenu přirozeně snížena.
  • Souvisí také s lepší citlivostí na inzulín, což pomáhá předcházet nadměrnému hromadění tukové hmoty.
  • Působí také na hladinu pociťované energie či únavu. Optimální množství estrogenu tak může pomoci k pravidelnému pohybovému režimu a lepším výkonům při sportu.
Cvičení venku
Cvičení venku

Co je progesteron?

Také progesteron je ženský pohlavní hormon. Patří mezi progestiny a je tvořen ve žlutém tělísku ve vaječnících během luteální fáze menstruačního cyklu. V období těhotenství jej také tvoří placenta. Tento hormon hraje důležitou roli v celkovém ženském zdraví, přičemž je obzvláště významný v období těhotenství.

Jaké má progesteron funkce v těle?

Progesteron je důležitý pro celkové ženské reprodukční zdraví, ale má také několik dalších funkcí.

  • Reguluje menstruační cyklus. Jeho hladina stoupá po ovulaci v průběhu luteální fáze.
  • Připravuje dělohu na případné těhotenství.
  • Vytváří prostředí pro uhnízdění vajíčka.
  • Pečuje o hladký průběh počátečních fází těhotenství.
  • Pomáhá udržovat dobrý stav kostní hmoty.
  • Podporuje zdraví prsou a je důležitý pro vývoj mléčných žláz či tvorbu mateřského mléka.
  • Ovlivňuje náladu.

Jak se projevuje nízká hladina progesteronu?

Symptomy nízké hladiny progesteronu se typicky projevují během menstruačního cyklu. Nedostatek tohoto hormonu se však může vážně projevit i během těhotenství. Jaké jsou projevy jeho deficitu?

  • nepravidelný menstruační cyklus
  • silné krvácení během menstruace
  • problémy s plodností
  • náladovost, tvrdnutí prsou a další symptomy premenstruačního syndromu (PMS)
  • migrény a bolesti hlavy
  • úzkostné stavy
  • únava
  • nespavost
  • komplikace v průběhu těhotenství, popřípadě až potrat
těhotná žena
těhotná žena

Jaký vliv má progesteron na růst svalů?

Role progesteronu v růstu svalové hmoty není tak prozkoumána, jak je tomu u testosteronu nebo estrogenu. Z dosavadních výzkumů ovšem zatím vyplývá, že má zřejmě anabolický efekt, čili se může podílet na růstu svalů či jejich regeneraci.

Jakou roli hraje progesteron při hubnutí?

Podobně jako v případě budování svalů, ani při hubnutí či udržování tělesné hmotnosti není role progesteronu dobře prozkoumána. Umíme však říci, že celková hormonální rovnováha je důležitá k tomu, aby tělo a jeho metabolismus fungovaly správně. Součástí této rovnováhy je také optimální hladina progesteronu. Můžeme tak předpokládat, že k tomu, aby tělo dokázalo udržovat normální hmotnost či bez problémů shazovat kilogramy, potřebuje mít hladinu tohoto hormonu v pořádku.

Jak zjistím, jestli mám hladiny hormonů v normě?

Základem dobrého zdraví je hormonální rovnováha. Pro muže i ženy platí, že jen tehdy bude tělo fungovat správně. Jak ale zjistíme, že je s našimi hormony všechno v pořádku? V první řadě nám mohou něco naznačit případné symptomy.

Pokud se například žena potýká s nepravidelnou menstruací, je pravděpodobné, že hladiny estrogenu nebo progesteronu nejsou v normě. Stejně tak, má-li muž například problém s libidem, trpí únavou či náladovostí, příčinou může být nízká hladina testosteronu. Při vážnějších projevech je vždy vhodné navštívit lékaře, který dokáže hladiny pohlavních hormonů vyšetřit.

Co dělat, když nejsou hladiny hormonů v normě?

Máte-li podezření na hormonální nerovnováhu, je vhodné zaměřit se na celkovou změnu životního stylu.

  • Dopřejte si kvalitní a pestrou stravu, která vám dodá dostatek energie a všech esenciálních živin.
  • Nezapomínejte na pravidelný pohyb. Prospěšné jsou zejména aktivity jako silový trénink či cvičení s vysokou intenzitou, například HIIT.
  • Pracujte se stresem co nejvíce je to možné. Dlouhodobý stres je totiž známý svým negativním působením na hormonální rovnováhu.
  • Dbejte na dostatečný a kvalitní spánek.
  • Můžete užívat suplementy, které cílí na podporu ženského či mužského zdraví a podporu tvorby hormonů.

Pokud je deficit hormonů příliš velký či s sebou nese zdravotní komplikace, řešení nechte na lékařích. Ti vám mohou předepsat substituční hormonální terapii, díky které dokážete dostat své hladiny hormonů znovu pod kontrolu.

Pohlavní hormony jsou důležité látky, které potřebujeme ke správnému fungování našeho organismu. Testosteron u mužů je nezbytný například pro tvorbu spermií, zatímco estrogen a progesteron ženy potřebují pro zdravý menstruační cyklus či dobrý průběh těhotenství. Kromě toho však ovlivňují také metabolismus a mohou mít důležité slovo v našem složení těla. Zejména normální hladiny testosteronu a estrogenu se ukazují být důležité v případě, chceme-li úspěšně budovat svaly nebo hubnout.

Určitě bychom se tak měli snažit udržovat zdravé hladiny pohlavních hormonů. Pomůže nám v tom kvalitní a pestrý jídelníček s dostatkem kalorií a živin či suplementy, které se přímo zaměřují na podporu těchto hormonů.

Použité zdroje